Další zbytečná rozhledna v Jeseníkách hyzdí poslední ostrůvky alpinské tundry a bude mít za následek další příval turistů a ničení divoké přírody.
Na konci léta jsme s Indiánkou vyrazili do našich krásných Jeseníků poprvé navštívit Králický Sněžník (1423 m) ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci. Šlo nám také o návštěvu pramene Moravy a taky jsme doufali, že by tam nemusel být, až tak velký tlak lidí, jelikož vrchol je prostý všech turistických atrakcí , chat a hospod. V naprosté většině případů, pokud se nejedná o chráněná území, šlapeme po neoznačených cestách nebo rovnou divočinou. V tomto případě jsme to vzali po hřebenu od západu, kde nehrozil zástup turistů (byla sobota). U rozhledny pod Klepáčem jsme začali potkávat lidičky a pod vrcholem "Králičáku" to začalo houstnout ještě víc. Horší byl ovšem pohled na turistickou stezku rozježděnou těžkou technikou. Na vrcholu totiž poláci stavěli rozhlednu. Zase. Další.
Nikdy mě rozhledny nebraly a vlastně ani nevím k čemu jsou dnes dobré. Máme plnou hubu keců o ekologii a udžitelnosti, utrácíme prachy a stavíme takové hovadiny na posledních místech divoké přírody, jen aby jsme se mohli čumět o pár metrů výš (přitom na vrcholu je bezlesí a dokonalý výhled na všechny strany) a děcka si mohly sklouznout dolů.
Zatím jsme viděli jen základy, ale v současnosti už víme, že ten hnus sešroubovaný z trubek, už se honosně pne na vrcholu Sněžníku k radosti všech "čůristů". Brzy tam určitě zřídí i občerstvovnu se suvenýry.
V dnešní covidové době, kdy lidi lidem zakázali davové atrakce a odstartovali tak nával znovuzrozených milovníků přirody z měst do našich skromných lesů a hor, bychom se měli fakt zamyslet, čemu tím prospějeme, když pomocí atrakcí začneme schromažďovat davy pro změnu v divoké přírodě. Stačí se mrknout na mapu, abychom jasně viděli jak se těmito hovadinami postupně plní naše krajina (vleky, lanovky, stezky v oblacích, rozhledny....). Nemáme na to prostory, nejsme schopni udržet pořádek a neumíme se poučit..... přitom v jiných zemích se turismus v chráněných oblastech usměrnit daří.
V médiích již ochránci přírody bijou na poplach, jako například člen Společnosti přátel Jeseníku Ondra Bačík (zažili jsme spolu téměř měsíc v divočině Rocky Mountains, a tam ví jak udržet turisty na uzdě).
Cituji z článku "Olomoucké drbny": Ochránci přírody z Jeseníků opět přinesli důkazy o tom, že stavba rozhledny na polské straně Králického Sněžníku ničí přírodu. Po stezkách se pohybují těžká technika a čtyřkolky, které vozí lidi nahoru a dolů. Polská obec Stronie Śląskie tvrdí, že je vše v pořádku. "Přímo na místě jsme s velkým překvapením zjistili, že investor a dodavatel opět ignorují nastavená pravidla výjimek, na základě kterých probíhá výstavba rozhledny, a hrubě porušují smlouvu o udělení dotace. Je evidentní, že se takzvaná zelená stezka změnila na nelegální cestu, investor navíc využil rekonstrukci stezky jako způsob, jak se zbavit odpadu. Do tělesa stezky uložil obrovské množství materiálu z budování základů rozhledny, a tím se ho zdarma zbavil. Výstavba rozhledny je rovněž velkým zdrojem hluku a znečištění ovzduší".
Rozhledna přijde na 77 milionů korun Ekologické organizace požadují pozastavení dotací, protože stavba probíhá v rozporu s pravidly a podmínkami Evropské unie a České republiky. Například stavební materiál a konstrukční díly věže se mají přepravovat ze Sněžnického sedla na vrchol Sněžníku vrtulníkem a staveniště musí být na stanovené parcele. To se podle ekologů ale neděje. Ministerstvo životního prostředí již v srpnu požádalo Evropskou komisi, aby výstavbu rozhledny přezkoumala.
Cílem česko-polského projektu je obnova vyhlídkové věže z 19. století, která byla v roce 1973 stržena. Rozhledna ovšem nyní připomíná ocalový hybrid vysoký 33 m, který se původní rozhledně ani omylem nepodobá. Část peněz poskytlo i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů.
Společnost přátel Jeseníků, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA Jeseníky, Malínské aleje, ČSOP Šumperk a spolek Ochrana přírody pod vrchem Klepáč nyní opět poslali stížnost na ministerstvo pro místní rozvoj.
Foto a text: Havroš (informace z wiki , mapy.cz, Olomoucká drbna)