Na druhé mezikmenovém schromáždění jsme zamířili rovnou do centra rezervace Černých noh v Browningu. Na kraji města stojí kasíno, závodní dráha a rodeo aréna. Zároveň při pow wow probíhá dražba dobytka či koní a prostranství je poseto stánky s indiánskými výrobky. Rodeo bylo pěkně ostré, ale ne tak, jak bychom od rodea čekali.
Originální kemp indiánů kmene „ Blackfeet“ pro nadšené turisty (můžete se vyspat v týpí) nás uvítal hned na okraji města. V místním muzeu jsme se dozvěděli například jak se řekne v jazyce Černých noh pozdrav "ahoj, vítáme tě", což se mezi indiány samozřejmě může hodit. Stačí říct OKI, KITSIKSIKSIKSIMAATSTSINOHPINAAN!
Obdivujeme indiány, jak jsou v pohodě v těch téměř čtyřicetistupňových hicech, které tady panují. Mrknem do kasína, na kravskou burzu a pak honem do stínu hlavní tribuny. U Černých noh byl začát pow-wow poněkud vlažnější než u Šajenů, i to prostředí už bylo takové turistické, ale rodeo to bylo velmi intenzivní.
Indiánské rodeo se příliš neliší od bělošského, bylo překvapivě bezpečné, ovšem tradiční závod mladíků na neosedlaných polozkrocených koních je opravdu paráda. Fandí celé rodiny především při přeskakování na čerstvé koně. Závod je opravdu drsný a jede se natvrdo podle bojových tradic. Občas to tam nějaký koník bohužel nepřežije.
Indiánské rodeo i pow - wow Černých noh probíhá v hlavním městě rezervace Browningu (1000 obyvatel). „Blekfítů“ je v současné době v Severní Americe celkem cca 12000. Ve městě provozují indiáni také vyhlášené kasíno a samozřejmě obchodní stanici.
Nejmladší indiánský kovboj vydržel na býkovi rekordních 7 sekund.
Miss indiánského rodea taky předvedla své umění při zahánění býků.
Že bez práce opravdu nejsou koláče, nám předvedla tato indiánská slečna na tribuně i v aréně...
Také indiánky si umí nasadit růžové brýle.
Text: Havroš, Foto: Kamil a Havroš