Za stromatolity a kamzíky běláky

Montana - národní park Glacier

 

V Montaně jsme navštívili národní park Glacier. V nadmořské výšce téměř 2000 metrů n. m. jsme narazili na nejstarší známé indicie života na Zemi, sahajicí snad až ke 4 mld. let...stromatolity.

Od jezera Swiftcurrent Lake, okolo Josephine Lake míjíme Grinnell Lake, abychom vystoupali, až k ledovcovému jezeru Upper Grinnell Lake (1970 m n.m.). Tady nás čeká překvapení v podobě fosilních stop dávných věků. Jak jsme se následně dozvěděli od našich vědeckých kapacit stromatolity jsou nejčastější v prekambrických usazeninách, v té době pravděpodobně vznikaly po celém světě. Mikroorganismy, které se podílely na jejich tvorbě, patřily mezi první fotosyntetizující organismy a měly pravděpodobně velkou zásluhu na obohacování atmosféry kyslíkem. Než se však jimi uvolňovaný kyslík mohl začít uvolňovat do atmosféry, nejprve v mořích rozpuštěný kyslík zreagoval s veškerým rozpuštěným železem, čímž vznikla současná ložiska železné rudy, např. v Austrálii. Dodnes se vyskytují v některých západoaustralských mořských zátokách, nebo v jezeře Pavilion v Britské Kolumbii.

 

Montana USA

Montana - národní park Glacier

 

Stromatolity patří mezi nejstarší zkameněliny z prekambrických usazenin, jsou staré přibližně 3,5[ až 3,7 miliardy let. K nejstarším patří i nálezy z Bolívie, jejichž stáří je odhadováno na 2,2 až 2,4 miliard let.

Pokud máte zájem, můžete si pročíst vědeckou publikaci od Radka Mikuláše, kde se mimo jiné píše o stromatolitech na území České republiky.

 

Montana - národní park Glacier

 

Montana - národní park Glacier

 

Pak už nezbývalo než běhat a koukat na tu parádu všude kolem nás. Cestou dolů se nám začali předvádět místní krasavci, kteří jakoby naší přítomnost vůbec nevnímali. Začalo to mladými svišti a následně krásným exemplářem živočicha, kterému v Americe neřeknou jinak než "marmot". Tento druh se nazývá svíšť šedivý a je blízký příbuzný nejrozšířenějšího sviště horského. Hoary marmot vypadá proti našim svišťům opravdu trochu bláznivě a rád se rozplajzne na sluníčku. 

 

Svišť v národním parku Glacier v Montaně

 

Jelenec v národním parku Glacier v Montaně

 

Svišť v národním parku Glacier v Montaně

 

Kamzík bělák v národním parku Glacier v Montaně

 

V národním parku Glacier v Montaně

 

Pak přišel jelenec běloocasý a "kolumbijská zemní veverka" (sysel kolumbijský). Ta se neostýchala a zaútočila na naše "kůkísky". Vrcholem místního safari pak byla nádherná samice kamzíka běláka (v potrhaném kabátě) s kůzletem, které právě dostávalo lekci jak bezpečně hopsat po skalách.

 

Montana - národní park Glacier

 

text Havroš, Wikipedia, foto: Havroš a Kamil